HIFU (augstas intensitātes fokusēta
ultraskaņa, angļu val. high intensity focused
ultrasound) ir viena no jaunākajām metodēm sejas
ādas liftinga (pacelšanas) efekta iegūšanai bez ķirurģiskas
iejaukšanās un ilgstoša rehabilitācijas perioda.
Rezultātā nostiprinās sejas kontūras, tā iegūst jaunavīgāku izskatu.
Metodi izmanto arī pazodes un kakla mīksto audu nostiprināšanai.
HIFU veic lokālu audu sakarsēšanu noteiktos punktos ādas vidējā slāņa virsējā un dziļajā daļā (dermā) un virspusējā sejas muskuļu aponeirozē (SMAS). Fokusētā ultraskaņa neiedarbojas uz ādas virsējo slāni – epidermu. Izmantojot atbilstošus aplikatorus, HIFU iedarbojas uz ādas vidējo slāni un SMAS ar fokusētu ultraskaņu līdz 1,5 mm, 3 mm un 4,5 mm dziļumam. Dziļums, kādā tiek fokusēta ultraskaņa, ir atkarīgs no izvēlētā aplikatora. Konkrētajā dziļumā veidojas termāli koagulācijas punkti, stimulējot atjaunošanās procesus audos. Tā rezultātā veidojas jaunas kolagēna un elastīna šķiedras, tādējādi nostiprinoties sejas ovālam un palielinoties ādas blīvumam, kā arī samazinoties krunciņām. Ādas reģenerācija sākas jau procedūras laikā un turpinās ilgi pēc procedūras.
Pirmā reģenerācijas fāze ar sadzīšanu ilgst pāris dienu. Otrā fāze var ilgt līdz pat trim mēnešiem, tās laikā sāk formēties jauns kolagēns un rezultāts kļūst acīm redzamāks. Pēdējā reģenerācijas fāze var ilgt pat gadu pēc procedūras. Šajā fāzē turpinās kolagēna ražošana, un tas iegūst arvien organizētāku struktūru. Šīs fāzes beigās kļūst redzams galarezultāts – ādas slāņu struktūras remodelācijas rezultātā uzlabojas zemādas muskulatūras tonuss un līdz ar to notiek liftings un atjaunojas ādas struktūra.
Jauno audu veidošanās process ādā turpinās vēl vidēji sešus mēnešus pēc procedūras, tādēļ tās efektivitāte būs novērtējama tikai pēc šī laika perioda.
Pacientu grupa, kam rekomendējama HIFU procedūra
Procedūras plānošana un tās norise
Procedūra tiek veikta tikai pēc konsultācijas, kuras laikā tiek izvērtēta šīs metodes piemērotība pacienta konkrētu vēlmju realizācijai, kontrindikācijas (veselības stāvoklis, kuru dēļ procedūru nedrīkst veikt vai tā nav vēlama), kā arī procedūras apjoms un tās paredzamais ilgums. Konsultācijas laikā tiek noteikta arī veicamās procedūras cena.
Konsultācijas laikā tiek izsniegta informētas piekrišanas veidlapa, ar kuras saturu tiek rekomendēts detalizēti iepazīties jau pirms ierašanās uz procedūru.
Procedūras ilgums atkarīgs no apstrādājamās zonas lieluma, vidēji tas ir 1–2 stundas.
Procedūras laikā pacients jūt vieglu diskomfortu vai sāpes atkarībā no apstrādājamās zonas plašuma un dziļuma.
Pirms procedūras apstrādājamais apvidus tiek sadalīts zonās, lai izvairītos no virspusējo asinsvadu un nervu bojājuma.
Procedūru veic ar kontaktgēlu, secīgi apstrādājot konkrēto zonu ar dažādu kārtridžu “dziļumiem”, lai sasniegtu vēlamo ādas liftinga efektu.
Pēc procedūras āda ir apsārtusi, var veidoties tūska no vienas līdz piecām dienām. Apstrādājamā zona var būt jutīga vairākas dienas (atsevišķos gadījumos arī ilgāk) pēc procedūras. Retākos gadījumos var veidoties hematomas.
Pacienta pienākumi
Pēc procedūras divas nedēļas nedrīkst karsēties pirtī, saunā, iet karstā vannā. Jāizvairās no augstas intensitātes sporta nodarbībām un alkohola lietošanas. Pēc procedūras divas (vēlams, četras) nedēļas jānēsā speciāla bandāža. Divas līdz trīs nedēļas nedrīkst veikt abrazīvas vai ādu kairinošas procedūras, kas var pastiprināt ādas jutīgumu. Trīs mēnešu laikā nedrīkst veikt augstas intensitātes aparāttehnoloģiju procedūras, piemēram, radiofrekvences.
Pirms procedūras, konsultācijas laikā, procedūras dienā un pēcprocedūras kontroles vizītēs tiek sniegti individuāli papildu ieteikumi, izvērtējot katru konkrētu gadījumu.
Blakusefekti
Kontrindikācijas (kad nedrīkst veikt HIFU)