Publikācija

Vasarīgs ieguldījums ādas atjaunināšanā

Trešdiena, 29 Maijs, 2019

Rūpējoties par ādas skaistumu un veselību, katrā gadalaikā veicami savi darbi. «Problēmas, kas saistītas ar pigmentāciju un asinsvadiem, risinām rudens un ziemas periodā, kad saules starojums nav intensīvs, bet arvien plašāks kļūst to procedūru klāsts, kuras var droši veikt arī vasaras mēnešos,» saka  Dr. Mauriņa Lāzermedicīnas klīnikas dermatoloģe Ineta Mauriņa. 

- Jūsu klīnikas jaunievedums šajā sezonā ir HIFU procedūra. Kāda ir tās būtība un kādam nolūkam to lieto?
- HIFU ir saīsinājums no angļu valodas apzīmējuma high intensity focused ultrasound – augstas intensitātes fokusēta ultraskaņa. Tā ir viena no jaunākajām metodēm sejas, pazodes un kakla ādas liftinga  efekta iegūšanai bez ķirurģiskas iejaukšanās un ilgstoša rehabilitācijas perioda. Rezultātā nostiprinās sejas kontūras, tā iegūst jaunāku izskatu. Fokusētā ultraskaņa veic lokālu audu sakarsēšanu noteiktos punktos ādas vidējā slāņa virsējā un dziļajā daļā (dermā) un virspusējā sejas muskuļu aponeirozē (SMAS), kas ir plākšņveida cīpsla, kas piestiprinās pie muskuļa. Fokusētā ultraskaņa neiedarbojas uz ādas virsējo slāni – epidermu. Izmantojot atbilstošus aplikatorus, mums ir iespēja iedarboties 1,5 mm, 3 mm un 4,5 mm dziļumā. Apstrādājamā ādas zona uzkarst līdz pat 60 grādu temperatūrai un konkrētajā dziļumā veidojas termāli koagulācijas punkti, stimulējot atjaunošanās procesus audos, veidojas jaunas kolagēna un elastīna šķiedras, kas piešķir ādai tonusu, elastīgumu un tvirtumu, tādējādi nostiprinoties sejas ovālam un palielinoties ādas blīvumam, kā arī samazinoties krunciņām. Iedarbību 1,5 mm dziļumā reizēm sauc arī par  «biorevitalizāciju bez injekcijām», tāda procedūra ir ieteicama trīs reizes mēnesī, bet principā to pašu var sasniegt ar Clear lift metodi, kura jau iemantojusi popularitāti. HIFU procedūru mērķis parasti ir uzlabot sejas ovālu, panākt liftinga efektu, tāpēc vajadzīga arī dziļāka iedarbība.
- Kādos gadījumos priekšroka dodama  Clear lift, un kādos HIFU metodei?
-  Clear lift lāzerprocedūras vairāk ieteicamas tiem, kuriem ir pirmās ar novecošanu saistītās izmaiņas ādā, bet HIFU domāts cilvēkiem, kuriem jau ir sejas ovāla noslīdēšana – nokareni vaigi, pazode, īpaši tiem, kuri iepriekš ir veikuši dažādas citas procedūras, kas vairs nedod vēlamo efektu, taču nav nobrieduši ķirurģiskiem risinājumiem. Uz Clear lift aicinām salīdzinoši jaunus pacientus, šī procedūra profilaktiski stimulē fibroblastus, tā aktivizējot jauna kolegēna un elastīna veidošanos. Clear lift procedūrā ādā ar lāzeru tiek izsisti mikrotunelīši 2-3 milimetru dziļumā – ādas vidējā slāņa jeb dermas līmenī un, uzsildot šo slāni, tiek stimulētas fibroblastu šūnas, kas ir atbildīgas par kolagēna un elastīna šķiedru sintēzi. Procedūra ir nesāpīga un absolūti droša, ilgst aptuveni pusstundu un pēc tam nav jāievēro nekādi ierobežojumi. Ņujorkā Clear lift sauc par «pusdienlaika procedūru», jo to var mierīgi veikt pusdienas pārtraukumā un tūlīt atgriezties darbā. Gluži tāpat kā HIFU, arī Clear lift lāzerprocedūru mērķis nav īslaicīgs un tūlītējs efekts, bet stabils ilgtermiņa rezultāts. Tās atkārto reizi trīs vai četrās nedēļās, vidēji nepieciešamas sešas reizes. Ir būtiski iziet visu procedūru kursu, jo ar vienu vai divām reizēm būs par maz, lai sasniegtu cerēto rezultātu.  Efekts iestājas pakāpeniski, pirmos rezultātus visbiežāk sāk redzēt pēc otrās procedūras, kad cilvēks jau jūt, ka sejas āda kļuvusi tvirtāka, stingrāk iezīmējas žokļu līnija un kakla aprises, āda ir elastīgāka, nedaudz sāk mazināties virspusējās krunciņas. Pacientus, kuri pagājušā gada vasarā ir veikuši pilnu Clear lift kursu, aicinām vasaras mēnešos nākt uz uzturošām procedūrām. Cik bieži tās vajadzīgas – atkarīgs no vecuma un kopējā ādas stāvokļa, arī no dzīvesveida paradumiem, vides faktoriem un ādas kopšanas. Mēs iesakām Clear lift kombinēt ar Impact sistēmu – kad ar ultraskaņas spiediena metodi nesāpīgi, bez adatām ādā ievada nepieciešamās aktīvās vielas, piemēram, hialuronskābi, vitamīnus, augšanas faktorus un dažādus citus preparātus atbilstoši konkrētā cilvēka vajadzībām un vēlmēm. Piemēram, pacientiem ar izteiktu pigmentāciju, nogurušu, pelēku sejas krāsu, par labu nāk C vitamīns. 
- Vai arī HIFU ir «pusdienlaika»procedūra?
- Nekādā gadījumā. Procedūra tiek veikta tikai pēc konsultācijas un tā nenotiek tajā pašā dienā. Konsultācijā izvērtējam šīs metodes piemērotību pacienta vēlmju realizācijai, izvērtējam viņa ādas stāvokli un mēģinām izzināt arī sāpju slieksni, jo šī procedūra rada zināmu diskomfortu. Atkarībā no apstrādājamās zonas lieluma un iedarbības dziļuma tā ilgst  no 40 minūtēm līdz pusotrai stundai.  Konsultācijas laikā tiek izsniegta informētas piekrišanas veidlapa, ar kuras saturu lūdzam detalizēti iepazīties jau pirms ierašanās uz procedūru. Pirms procedūras apstrādājamais apvidus tiek sadalīts zonās, lai izvairītos no atkārtotas zonas apstrādes, kā arī virspusējo asinsvadu un nervu bojājuma. Pēc procedūras āda ir apsārtusi, var veidoties tūska no vienas līdz piecām dienām. Apstrādājamā zona var būt jutīga vairākas dienas pēc procedūras, atsevišķos gadījumos arī ilgāk. Vismaz divas nedēļas pēc procedūras pacientam mājās, arī uz nakti, iesakām valkāt  speciālo sejas bandāžu, kas palīdz nostiprināt efektu.
- Pēc cik ilga laika kļūst redzams HIFU efekts?
- Pirmā reģenerācijas fāze ar sadzīšanu ilgst pāris dienu. Otrā fāze var ilgt līdz pat trim mēnešiem, tās laikā sāk veidoties jauns kolagēns un rezultāts kļūst redzamāks. Pēdējā reģenerācijas fāze var ilgt pat gadu pēc procedūras. Šajā fāzē turpinās kolagēna ražošana, un tas iegūst arvien organizētāku struktūru, līdz kļūst redzams galarezultāts – uzlabojas zemādas muskulatūras tonuss  un atjaunojas ādas struktūra.
-Kādos gadījumos HIFU procedūras nedrīkst veikt?
- Procedūras neveicam, ja pacientam ir ādas iekaisums, vaļējas brūces, izsitumi, akūtas vīrusu slimības, autoimūnas slimības, diabēts, onkoloģiskas slimības, kā arī tad, ja nesen veiktas citas dziļas iedarbības procedūras. Nākas atteikt arī cilvēkiem ar implantējamām iekārtām, piemēram, sirds stimulatoru, un metāliskiem implantiem sejas daļā. Jābūt arī veselai normālai zobu rindai, īpaši augšžoklī, jo tā arī ir ļoti svarīga sejas ovālam.
- Kādi piesardzības pasākumi jāievēro pirmajā laikā pēc HIFU procedūras? 
- Pēc procedūras divas nedēļas nedrīkst karsēties pirtī, saunā, iet karstā vannā. Jāizvairās no augstas intensitātes sporta nodarbībām un alkohola lietošanas. 2 – 3 nedēļas nedrīkst veikt abrazīvas vai ādu kairinošas procedūras, kas var pastiprināt ādas jutīgumu. Trīs mēnešu laikā nedrīkst veikt augstas intensitātes aparāttehnoloģiju procedūras, piemēram, radiofrekvences. 
Pirms procedūras, konsultācijas laikā, procedūras dienā un pēcprocedūras kontroles vizītēs tiek sniegti individuāli papildu ieteikumi, izvērtējot katru konkrētu gadījumu. 
- Gada saulainajos mēnešos var veikt arī plazmoliftingu. Kas tas ir? 
- Plazmoliftings jeb plazmorevitalizācija pazīstama arī ar apzīmējumu PRP (no angļu val. – platelet rich plasma). Metodes pamatā ir paša pacienta asins plazmas izmantošana, kuru ar īpašas tehnoloģijas palīdzību bagātina ar trombocītiem. No vēnas tiek paņemts neliels daudzums asiņu, kas nonāk mēģenē ar speciālu gēlu, tā tiek ielikta centrifūgā, lai atdalītu ar trombocītiem bagātināto asins plazmu, ko pēc tam ievada pacienta ādā līdzīgi kā mezoterapijā. Ar trombocītiem bagātinātā plazma satur augšanas faktorus, vitamīnus un aminoskābes bioloģiski pareizās proporcijās. Visas šīs vielas kopumā aizkavē ādas novecošanu un veicina audu reģenerāciju, uzlabo apasiņošanu. Intensificējas vielmaiņas procesi; atjaunojas ūdens balanss, āda tiek intensīvāk barota un mitrināta, aktivizējas fibroblasti. Uzlabojas arī audu mikrocirkulācija. Nedaudz samazinās paugurveida rētas, ko sejā atstāj akne. Pēc PRP procedūras mēs neiesakām vienu diennakti veikt aktīvas fiziski smagas nodarbības, iet pirtī vai karstā vannā un berzēt ādu. Kurss sastāv no trim procedūrām reizi mēnesī, pēc tam uzturošā procedūra ir reizi gadā.
- Vai, ierodoties klīnikā, pacientiem jau ir priekšstats par to, kādas procedūras viņi vēlētos saņemt?
- Cilvēki ir ļoti dažādi, bet jebkurā gadījumā vispirms notiek ārsta konsultācija. Mēs aicinām arī  tos, kuri nekad nav bijuši pie mums uz konsultāciju, lai  noskaidrotu, kāds ir ādas stāvoklis, pārbaudītu ādas veidojumus, sastādītu ārstēšanas plānu un izlemtu, kādas procedūras jau sākt vasarā un kādām vajadzētu savlaicīgi sagatavoties, gaidot rudeni. Kad esam veikuši apskati, mēs izstāstām par visām procedūrām, kuras konkrētajām cilvēkam varam piedāvāt. Protams, vispirms jārisina tās problēmas, kas saistītas ar ādas veselību, un pēc tam varam pievērsties estētiskajam aspektam, jo skaista āda vienmēr ir vesela āda.  Gan ārsts, gan pacients jūtas gandarīts, ja kopīgo pūļu rezultāts ir veselīgs, dabisks skaistums. 

Jūsu atsauksmes