Astes kaula epiteliālo eju operācija

Sinus pilonidalis jeb astes kaula
epiteliālo eju – fistulu lāzeroperācija ir
viena no modernākajām ārstēšanas metodēm.

Lāzermedicīnas klīnika ir pirmā klīnika Ziemeļeiropā un
Austrumeiropā, kura piedāvā šāda veida pakalpojumu!

Kas ir Sinus pilonidalis

Sinus pilonidalis ir dzīves laikā iegūta slimība, kuras laikā veidojas hronisks iekaisums un epiteliālas ejas zemādā, starpgūžu rievā (astes kaula rajonā). Šai slimībai ir vairāki nosaukumi: pilonidāls sinuss, pilonidāls abscess, astes kaula fistulas, astes kaula epiteliālās ejas, kā arī „džipa” slimība.

Kas ir pakļauti riskam saslimt ar šo slimību

Pēc statistikas datiem ar šo slimību slimo 25 no 100 000 iedzīvotājiem, savukārt karavīru vidū šī slimība ir novērojama pat 10 reizes biežāk. Šī slimības skar galvenokārt vīriešus vecumā no 18 līdz 40 gadu vecumam.

Slimības riskam ir pakļauti, galvenokārt, vīrieši ar tumsnēju ādas krāsu, izteiktu ķermeņa apmatojumu, lieko svaru, dziļu starpgūžu rievu, kā arī sēdoša dzīvesveida piekritēji (birojā, auto u.tml.).

Slimības simptomi

Slimība parasti sākas kā akūts iekaisums ar strutu abscesa veidošanos starpgūžu rievas rajonā, kā dēļ tiek apmeklēts ķirurgs. Pēc akūtās situācijas likvidēšanas slimība visbiežāk pāriet hroniskā formā, kuras gaitā starpgūžu rievas  rajonā veidojas fistulas, kuras periodiski iekaist un no tām izdalās strutas un asinis. Fistulas pamazām sazarojas, tādējādi draudot izplatīties arī tālāk.

Šī slimība nav ļaundabīga, taču tā būtiski samazina dzīves kvalitāti, jo saistāma ar periodisku iekaisumu veidošanos un darbnespēju.

Kādas ārstēšanas metodes ir pieejamas

Sinus pilonidalis ārstēšanai tiek izmantotas vairākas ķirurģiskās metodes (ķirurģisko metožu būtība ir fistulas eju izgriešana un izveidotā audu defekta slēgšana):

Plastiskā ķirurģija

Defekta slēgšanai tiek izmantotas plastiskās ķirurģijas metodes, kas, diemžēl ir saistāmas ar ilgstošu pēcoperācijas darbnespēju (līdz pat mēnesim) un paaugstinātu pēcoperācijas komplikāciju risku, kā arī šīm metodēm ir paaugstināts pēcoperācijas komplikāciju risks. Pēc plastiskām operācijām jāievēro ilgstoši saudzējošs režīms, nedrīkst sēdēt, nedrīkst nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, turklāt pēc dažādām ķirurģiskām metodēm pastāv arī slimības recidīvu (atjaunošanās) risks no 3-30 % gadījumu.  Pēc atsevišķām ķirurģiskām metodēm sakarā ar plašu audu izgriešanu ir ne visai labs kosmētiskais efekts.

Pilonidālā sinusa lāzerablācija

Lāzermedicīnas klīnika piedāvā pilonidālā sinusa lāzerablāciju, kuras laikā fistulas ejas tiek likvidētas. Pēc šīs operācijas praktiski nav nekādu sadzīves ierobežojumu. Pilonidālā sinusa lāzerablācijas operācija patlaban ir visefektīvākā un drošākā astes kaula epiteliālo eju ārstēšanā.

Operācijas laikā fistulas ejās tiek ievadīts lāzervads un ar lāzerenerģijas palīdzību fistulas ejas tiek likvidētas. Pēc operācijas fistulas atveru vietās ir nelielas, līdz 1,5 cm diametrā brūcītes, kuras sadzīst dažu nedēļu laikā. Pacients operācijas dienā var doties mājās un nākamajā dienā var atgriezties vidusmēra ikdienas un darba aktivitātēs. Pēcoperācijas periods ir komfortabls, bez izteiktām sāpēm, nav jāievēro stingrs, saudzējošs režīms. Pēc operācijas var sēdēt, doties ceļojumos vai nodarboties ar sportu. Pēc pilonidālā sinusa lāzerablācijas nepastāv šuvju nesaturēšanas risks, jo operācija tiek veikta caur nelielu griezienu ādā, pēc kura sadzīšanas ir ideāli labs kosmētisks efekts.

Pilonidālā sinusa lāzerablācijas operācijas ir revolūcija astes kaula epiteliālo eju ārstēšanas jomā.

Kā notiek procedūra

Operācija notiek reģionālās vai vispārējās anestēzijas laikā, kuras laikā tiek noņemtas sāpju sajūtas un muskuļu kustības noteiktā ķermeņa daļā, vai arī visā ķermenī.  Pēc tam epiteliālajās ejās tiek ievadīts lāzervads, ar kura palīdzību fistulas eja tiek „aizkausēta” ciet. Pēc operācijas paliek divas nelielas brūcītes, kuras pilnībā sadzīst dažu nedēļu laikā.

Praktiski uzreiz pēc operācijas pacients var turpināt savas ikdienas gaitas, kā arī var atgriezties pie ierastajām sportiskajām aktivitātēm, jo nav jāievēro speciāli piemērots, saudzējošs režīms.

Ārsti

Proktoloģijas nodaļas vadītājs, ķirurgs, proktologs, medicīnas doktors

Jūsu atsauksmes