Mediķu komanda, kurai uztic delikātas problēmas
Hemoroidālā slimība jeb tautā sauktie “hemoroīdi” ir viena no tām, par kurām cilvēki kautrējas runāt un ne uzreiz spēj sadūšoties meklēt palīdzību. “Grūtības saņemties vizītei pie proktologa vairāk vai mazāk būs vienmēr, taču mēs garantējam delikātu attieksmi, ievērojam maksimālu konfidencialitāti, uz kabineta durvīm nav plāksnītes ar uzrakstu “proktologs”. Tāpat arī neizmantojam sāpīgas un traumatiskas izmeklēšanas metodes,” saka medicīnas zinātņu doktors, docents, ķirurgs koloproktologs Aigars Martinsons.
“Pacienti to novērtē. No pagājušā gada Latvijas ķirurgu asociācijas atskaites izriet, ka gadā esam konsultējuši aptuveni 6000 pacientu un veikuši aptuveni 1450 operāciju. Tas liecina, ka esam ieņēmuši stabilas pozīcijas savā nozarē, pēc veiktā ārstēšanas apjoma esam otrajā vietā Latvijā. Mūsu panākumu pamatā ir komandas darbs.”
Vairāk par hemoroīdu saslimšanām lasiet šeit: https://lazermedicinasklinika.lv/lv/hemoroidu-lazeroperacija
- Par komandas darbu tiek runāts dažādā konstekstā un dažādās jomās. Ko šis jēdziens ietver tieši Lāzermedicīnas klīnikā?
- Tas nozīmē, ka cilvēks izvēlas mūsu klīniku, mūsu zīmolu, nevis kādu konkrētu ārstu, un mēs garantējam vienotu kvalitātes standartu. Esam mācījušies kopā, strādājuši kopā, mums visiem ir līdzīga pieredze un veiktais ārstēšanas apjoms, visi izmantojam tās pašas ārstēšanas metodes, rezultāti tiek apkopoti, kontrolēti un analizēti. Līdz ar to pacientam nevajag baidīties, ka viņš ir pierakstījies pie viena ārsta, bet operē cits. Strādājam arī ciešā sasaistē ar anesteziologiem, ja nepieciešams – arī ar dermatologiem, flebologiem, ginekologiem un citiem speciālistiem, kuri ir mūsu klīnikā. Ja taisnās zarnas apvidū ir jebkādas traucējošas izpausmes – sāpes, asiņošana, asinis uz tualetes papīra, diskomforta sajūta, nieze, kaut kādi veidojumi – tas nozīmē, ka jāiet pie proktologa. Ja proktologam rodas aizdomas, ka tur ir vainīgas vai līdzvainīgas arī kādas problēmas, kas ir citu speciālistu kompetencē, tad viņš nozīmē attiecīgu konsultāciju. Līdzīgi arī citi kolēģi nosūta pacientus pie proktologa.
- Kādas ir hemoroidālās slimības ārstēšanas pamatmetodes jūsu klīnikā?
- Galvenokārt izmantojam metodes, kas pazīstamas ar nosaukumiem HeLP un LPH.
HeLP procedūras (no angļu valodas - hemorrhoid laser procedure) gaitā ar speciālu doplerzondi tiek atrasts, kurā vietā zem gļotādas ir hemoroīdus barojošais asinsvads un precīzi tajā vietā tas tiek piededzināts. Ar šo pašu aparatūru arī kontrolē, vai asinsvads ir noslēdzies – tiek iegūts skaņu efekts, kas ļauj spriest, vai asins plūsma samazinās. Šo metodi vairāk izmanto agrīnām hemoroīdu stadijām, kad vēl nenovēro hemoroidālo mezglu izkrišanu no anālās atveres, bet pacientam vairāk ir sūdzības par asiņošanu. Ar lāzera palīdzību tiek mainīta asinsvada sieniņas struktūra un asinsvads slēdzas. Mezgli, kuri ir palielināti tikai nedaudz, pēc zināma laika saplok. Labu efektu ar HeLP lāzertehnoloģiju var panākt arī pacientiem, kuriem ir sūdzības par niezi, diskomfortu un citām subjektīvi nepatīkamām sajūtām anālajā zonā. Procedūru parasti veic vietējā anestēzijā, tā ir ambulatora, reizēm tiek kombinēta ar skleroterapiju. Ja slimības pakāpe ir lielāka, HeLP lāzerprocedūra ļauj uz kādu laiku samazināt traucējošos simptomus, kamēr pacients ir gatavs nopietnākai ārstēšanai. Lielākās hemoroidālās slimības stadijās efektīva ir LHP (laser hemorrhoidal plastic) operācija. Ja hemoroīdi ir jau pārāk lieli un sāk izkrist, tad saistaudi, kas tos tur pie zarnas sieniņas, ir izstaipīti, tāpēc vairs nav iespējams panākt tik labu efektu, slēdzot artērijas, kas apgādā hemoroidālos mezglus ar asinīm. Mezglā tiek iedurta lāzera „adatiņa” un veikta piededzināšana, mezgls saplok, varētu teikt – pielīp pie zarnas sieniņas. Ir ļoti precīzi aprēķināts, cik liela enerģija vajadzīga šim nolūkam, lai nebojātu taisnās zarnas slēdzējmuskuli vai gļotādu. Tas notiek operāciju zālē vispārējā vai spinālā anestēzijā un arī pēc šīs operācijas pacients var tajā pašā dienā doties mājās un pavadīt atlabšanas periodu tur, ievērojot ar mūsu sniegtos norādījumus. Ja ir neskaidrības, viņš var jebkurā laikā zvanīt, vajadzības gadījumā aicinām uz ārpuskārtas konsultāciju. Mūsu izmantotās tehnoloģijas ir sertificētas Eiropas Savienībā, pārbaudītas multiplos pētījumos un pietiekami plaši lietotas. Rezultāti ir labi, par to liecina gan mūsu pašu apkopotā statistika, gan fakts, ka pacienti šo ārstēšanu izvēlas arvien biežāk.
- Kā jūsu darbu ietekmē Covid-19 ?
-Ņemot vērā šo situāciju, šogad ārstēšanas apjoms acīmredzot būs mazāks, bet tas ir saprotams. Jau iepriekšējās Covid-19krīzes laikā vasaras sākumā mēs strādājām. Neveicām jaunas operācijas, bet savus pacientus aprūpējām. Pašreiz stādājam, cik situācija un spēkā esošie regulējumi atļauj. Mēs jūtamies droši gan par saviem pacientiem, gan par sevi, jo esam ļoti rūpīgi izvērtējuši visus iespējamos riskus un maksimāli veikuši pasākumus to novēršanai.
- Šis ir laiks, kad daudziem cilvēkiem samazinās ienākumi un viņi neatļaujas tērēt naudu operācijai, bet cenšas izlīdzēties ar tautas metodēm vai ziedēm un svecītēm, kas atvieglo hemoroidālās slimības simptomus. Vai tas ir pieļaujams?
- Domāju, ka tik daudz līdzekļu, lai vienkārši atnāktu uz konsultāciju, vajadzētu atvēlēt, tas nav dārgi. Pārbaude ir obligāti nepieciešama. Aptiekā brīvi nopērkamie preparāti ir pamatā ar līdzīgu struktūru, tiem ir zināms atsāpinošs un mikrocirkulāciju uzlabojošs efekts, kas notušē traucējošās izpausmes, bet tikai ārsts var pateikt, vai pie tām vainojami hemoroīdi, viegls sastrutojums vai iekaisums vai varbūt simptomus rada ļaundabīgs veidojums agrīnā stadijā. Pašārstēšanās nedrīkst būt ilga. Diemžēl dažkārt par bezrecepšu līdzekļiem, svecēm, smērēm, tabletēm, kas atvieglo simptomus, bet neārstē, cilvēks kopumā izdod daudz vairāk naudas nekā maksā konsultācija un dažreiz pat tikpat, cik maksātu mūsu ārstēšana. Ja ir runa par hemoroidālo slimību un cilvēks nevar atļauties ārstēšanu ar lāzermetodēm, tad ārsts var nozīmēt piemērotākos preparātus, uzņemoties atbildību par šo izvēli. Tālāk jau pacients var pats lemt, vai mobilizēt līdzekļus lāzeroperācijai vai vērsties pēc palīdzības valsts medicīnas iestādē. Mēs neuzspiežam tieši savu metodi, necenšamies pierādīt, ka jāārstējas tieši pie mums, bet izskaidrojam, kā šīs problēmas attīstās, kas ir jādara, kāds ir mūsu piedāvājums, kādi ir plusi un arī mīnusi.
- Jūsu klīnikas speciālisti jau gadiem ilgi aktīvi iesaistās sabiedrības izglītošanā ar dažādu masu mediju starpniecību. Vai jūtat, ka cilvēki kļūst zinošāki jautājumos, kasd attiecas uz proktoloģiju?
- Visvairāk to redzam Rīgā – pacienti biežāk nāk konsultēties, kad problēmas vēl nav ielaistas, viņi ir mazāk nobijušies. Mums ir arī regulāras izbraukuma pieņemšanas dažādos valsts rajonos, un tur gan šad un tad cilvēku izpratne ir tādā pašā līmenī kā bija tolaik, kad mēs tikko sākām strādāt. Tomēr kopumā šādu gadījumu kļūst mazāk. Augstu vērtējam arī to, ka ir pacienti, kuri ir ar mieru dalīties savā pieredzē ar citiem, reizēm tāds stāstījums var noderēt tikpat labi kā profesionālu mediķu skaidrojums.
Pacientes pieredze
Inta no Daugavpils (43):
-Mana pirmā iepazīšanās ar Dr. Mauriņa klīniku bija jau pirms kāda laika – tur man izārstēja slimās kāju vēnas, kaut arī situācija bija pamatīgi ielaista. Krietni grūtāk nācās saņemties, lai dotos pie proktologa, kad sākās problēmas ar hemoroīdiem. Ilgu laiku kautrējos un mēģināju tikt galā pati. Domāju, ka palīdzēs diēta un aptiekās nopērkamās svecītes, ziedes, tabletes vai vēl citi līdzekļi. Novājēju par 24 kilogramiem. Uz neilgu laiku izdevās pašsajūtu uzlabot, bet tad sākās asiņošana, parādījās arējie hemoroīdu mezgliņi, kas sāpēja tā, ka bija grūti sēdēt. Kad sapratu, ka pašārstēšanās nelīdzēs, man nebija šaubu par to, kur meklēt palīdzību, jo zināju, ka Dr. Mauriņa klīnikā ar lāzermedicīnas metodēm ārstē arī hemoroīdus un biju pārliecinājusies, ka šajā klīnikā pret pacientiem ir labvēlīga attieksme, tāpēc jutos drošāk. Taču saņemties tik un tā bija grūti. Kad Daugavpilī notika klīnikas ārstu izbraukuma konsultācijas, aizgāju uz vizīti. Ārsts teica, ka vajadzīga operācija. Solīju par to padomāt, bet tā kā brīžiem jutos labāk, atkal atliku ārstēšanos uz vēlāku laiku. Tad pienāca brīdis, kad vairs nespēju izturēt. Pierakstījos uz operāciju, nodevu nepieciešamās analīzes, tikos ar anesteziologu un krustmeita veda mani uz Rīgu. Braukt vienai pašai ārsts neieteica, jo operācija notiek narkozē un pēc tam vēlams, lai būtu kāds pavadonis. Pirms operācijas tikos ar anestezioloģi Ivetu Golubovsku, kura man iedeva tableti un, kad pamodos, viss bija garām, jau atrados palātā. Operācijas laikā, ko veica proktologs Aigars Martinsons, nejutu nekādas sāpes, viss bija noticis raiti un drīz vien varējām doties atceļā uz Daugavpili. Turpmākajās dienās ievēroju daktera norādījumus, bet, ja radās kādas neskaidrības, varēju viņam zvanīt jebkurā laikā. Pēc mēneša bija jāierodas uz pārbaudi, un viss bija kārtībā. Tagad esmu šo savu slimību aizmirsusi kā ļaunu sapni.
Vairāk par hemoroīdu ārstēšanu skatiet šeit: https://lazermedicinasklinika.lv/lv/hemoroidu-lazeroperacija